Televizyondan görüp yetiştirmeye başladığı çileği kilogramı 15 liradan satıyor

Amasya'nın Suluova ilçesinde yaşayan çiftçi Fatma Keten televizyonda görüp yetiştirmeye karar verdiği ve 'padişahların sofra meyvesi' olarak bilinen Osmanlı çileğini telefondan siparişle kilogramı 15 TL'ye satıyor.

HABER
HABER
29 Mayıs 2021 Cumartesi 11:04
Televizyondan görüp yetiştirmeye başladığı çileği kilogramı 15 liradan satıyor

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinden getirttiği 10 Osmanlı çileği fidesini deneme amaçlı diken evli ve 2 çocuk annesi Keten, verim elde etmesi üzerine Kerimoğlu köyündeki 2 dönümlük bahçesinde onu yetiştirmeye başladı. Yılda bir kez ürün veren Osmanlı çileğinin aroması, rengi ve tadı ile öne çıktığını anlatan 42 yaşındaki Keten, “Şehzadeler şehri Amasyamızda Osmanlı çileğini yetiştirmeye başladık. Geçen yıl benden çilek alan müşterilerim telefon ederek yeniden sipariş verdi. Özellikle reçel yapımında çok tercih ediliyor” dedi.
 

Bursa'da 4 kuşaktır arıcılık yapan aile dünyanın dört bir yanına ihracat yapıyorBursa'da 4 kuşaktır arıcılık yapan aile dünyanın dört bir yanına ihracat yapıyor
Padişah çileği deniyor

Amasya Valiliği’nin yörede dikim yapılmayan alanların çilek bahçelerine dönüştürülmesi için üreticilere çilek fidesi ve malç naylonu desteği sağladığına vurgu yapan Keten, projeye öncülük eden Vali Mustafa Masatlı’ya teşekkür etti. Osmanlı saray mutfağının vazgeçilmez meyveleri arasında çileğin önemli bir yer tuttuğuna işaret eden Suluova Akdağlılar Derneği Başkanı Yılmaz Keten ise “padişah çileği’ diye adlandırılan bu türün 3,4 tanesinin odaya bırakıldığında ortamın kokusunu tamamen değiştirdiğini söyledi.

KAYNAK : İHA
Son Güncelleme: 29.05.2021 11:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol