Yenilenmiş akıllı telefon pazaryeri: Easycep

Ülkemizde sıfır akıllı telefon fiyatları yükseldiği için yenilenmiş ve garantili ürünler büyük ilgi görmeye başladı.

HABER
HABER
29 Nisan 2021 Perşembe 12:05
Yenilenmiş akıllı telefon pazaryeri: Easycep

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de son yıllarda yenilenmiş elektronik ürünlere olan ilgi gittikçe artıyor. Refurbished (Yenilenmiş) olarak tabir edilen bu pazarın en ilgi çeken ürünü ise hiç kuşkusuz cep telefonları. Türkiye’de her yıl yaklaşık 20 milyon adet ikinci el cep telefonunun satıldığı ve pazarın büyüklüğünün ise yaklaşık 6 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye’de yenilenmiş elektronik ürün pazarının ilk şirketi olan EasyCep, ilk tohum yatırımını aldı. EasyCep, çıktığı ilk yatırım turunda Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen melek yatırımcı ve yeni nesil girişimcilerinden 9 milyon liralık yatırım almayı başardı. 

3 YILDA 30 BİN CİHAZ YENİLENEREK SATILDI

2018 yılında üniversiteli iki arkadaş olan Mehmet Akif Özdemir ve İsmail Dinçer tarafından kurulan EasyCep, cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayar gibi ikinci el elektronik eşyaların yenilenerek bir yıl garantili satışını gerçekleştiriyor.

İki kişi başladıkları işte şu anda 40 kişilik bir grupla çalışan iki ortak, 3 yılda 30 bin adet cihazın yenileyip satışını gerçekleştirmiş. Şirketin kurucu ortaklarından Mehmet Akif Özdemir, kuruluş hikayesini şöyle anlatıyor: “Dünyada yenilenmiş elektronik ürün (refurbished) pazarı diye bir pazar oluşmuştu ama Türkiye’de henüz bu alanda bir oluşum yoktu. Biz de ülkemizin buna ihtiyacı olduğunu düşündük. Easycep’in ülkemize en büyük katkısı, ikinci el elektronik ürünleri güvenilir ve garantili bir şekilde ekonomiye tekrar kazandırması ve cari açığın azalmasına destek olmaktır. Ayrıca sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi temalı yatırımların ülkemizde olan öneminin giderek artacağını düşünüyoruz.”

Giderek artan elektronik ürün fiyatlarının tüketicileri ikinci el pazarına yönelttiğine işaret eden Özdemir, “İkinci el ürün kullananların sayısı her geçen gün artıyor ve yenilenmiş bu ürünleri alabilecekleri güvenilir platformlar arıyorlar. EasyCep olarak yenilenmiş elektronik ürün satışımız ile tüketicilerin bu ihtiyacına cevap veriyoruz. Sattığımız tüm ürünler en az 12 ay garantili” diyor.

TÜRKİYE'DE YILDA 20 MİLYON TELEFON SATILIYOR

Şu anda en büyük işlem hacminin cep telefonlarında olduğunu kaydeden Özdemir, Türkiye’de yıllık 20 milyon adet ikinci telefonun el değiştirdiğini, Pazar büyüklüğünün ise yaklaşık 6 milyar doları bulduğunu söylüyor. Dünyadaki yenilenmiş telefon pazar büyüklüğünün ise yaklaşık 50 milyar dolar civarında olduğuna işaret eden Özdemir, “Tüm dünyada yıllık 330 milyon adet yenilenmiş telefon satışı yapılıyor.

Ülkemizde yenilenmiş telefon pazarı son iki yılda EasyCep’in de katkılarıyla önemli bir gelişme kaydetti. Ancak yolun daha çok başındayız. Ticaret Bakanlığı, Ağustos 2020’de yenilenmiş telefonların satışı ile ilgili bir regülasyon çalışması yaptı. Buna göre, Ticaret Bakanlığı’ndan yenileme merkezi lisansı alan şirketler yenilenmiş telefon satabilecek. Biz de EasyCep olarak gerekli başvurularımızı yaptık; bu alandaki ilk lisanslı şirket olmayı hedefliyoruz” şeklinde konuşuyor.

KAYNAK : Haber7
Son Güncelleme: 29.04.2021 12:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol