439 yıl önceki Güneş fırtınası tekrar edebilir

Bilim insanları, 439 yıl önce gerçekleşen ve gökyüzünün yanıyor gibi görünmesine yol açan güneş fırtınasının tekrarlanabileceğini açıkladı.

HABER
HABER
02 Nisan 2021 Cuma 13:38
439 yıl önceki Güneş fırtınası tekrar edebilir

Cornell Üniversitesi'nden gök bilimciler ve Portekizli astronomlar tarafından yapılan açıklamalara göre sonuncusu 1582 yılında kayda geçen dev güneş fırtınalarının bir yenisi, içinde bulunduğumuz yüzyılda gerçekleşebilir.

Gökyüzünü üç gece boyunca yaşıyormuşçasına aydınlatan olay ile ilgili olarak Avrupa ve Asya'daki düzinelerce şehirde kayıtlar bulmak mümkün. Olayla ilgili olarak ortaya çıkarılan metinlerden birinde dev güneş fırtınaları ile ilgili olarak “Gökyüzünün tamamı alevler içinde gibiydi; sanki gökyüzü yanıyordu” ifadeleri yer alıyor.

TEKNOLOJİK CİHAZLAR BÜYÜK BİR SINAVDAN GEÇECEK

Günümüzden yüzyıllar önce gerçekleşen fırtına, müthiş bir korkuya neden olsa da ciddi bir hasara neden olmamıştı. Bugüne geldiğimizde ise durum tamamen farklı olabilir.

Güneş fırtınaları, yıldızımız Güneş’teki olağan dışı patlamaların etkisiyle yüklü parçacıkların uzaya yayılmasıdır. Bu yüklü parçacıklar, elektronik cihazlarla etkileşime girdiklerinde çok ciddi hasarlara neden olabilirler. Dolayısı ile olası bir dev güneş fırtınasında yörüngede dönmekte olan binlerce uydu, bilgisayarlar, telefonlar, hatta tüm elektrik şebekesi; tehlikeli bir sınavdan geçebilir.

Son Güncelleme: 02.04.2021 13:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol