Türkiye'nin kışlık sebzesi İzmir'den

Karnabahar, pırasa, ıspanak, dürme ve kereviz üzere sebzelerin üretiminde geçmiş tam arazi düzlük İzmir'de hasat yoğunluğu başladı.

13 Ocak 2021 Çarşamba 12:08
Türkiye'nin kışlık sebzesi İzmir'den
Izmir

Türkiye'nin kışlık göveri üretim merkezilerinden İzmir'de hasat, dip biçimde bitmeme ediyor.

İzmir'de 429 bin dekar bölgede 1 milyon 700 bin titrem göveri üretimi yapılıyor. Bunun 123 bin dekarlık dalında ise 291 bin titrem kışlık göveri üretiliyor. İzmir karnabahar, brokoli, ıspanak, enginar, kereviz ve pırasa üretiminde ilkin tam bulunuyor.

Kent genelinde kışlık göveri hasadı da bitmeme ediyor. Zaman devir yağan yağmura karşın sabahın er saatlerinde başlamış olan iş devir boyu sürüyor. Öğleden ilkin pırasa hasadına eklenen işçiler, öğleden sonradan kereviz hasadıyla bitmeme ediyor.

Üretilen kışlık sebzelerin ortak bölümü, ilkin Avrupa iktisap etmek az daha nice ülkeye ihraç ediliyor.

Hasadın bitmeme etmiş olduğu pırasa, tarlada 2 liradan, karnabit 1 liradan, brokoli 1,5 liradan, kereviz ise 2,5 liradan satılıyor.

"Üretim dalında daralma yok"

İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, şehirde ehemmiyetli ekincilik potansiyelinin bulunmuş olduğu söyledi.

Tarımın İzmir'de 12 ay bitmeme ettiğini vurgulayan Özen, Türkiye'nin kışlık göveri ihtiyacının karşılanması dair da şehrin ehemmiyetli ortak yere cemaat bulunduğunu söyledi.

Teknolojinin tarımla entegrasyonu kararı ünite alandan tahsil edilen ürünlerde çoğalma yaşandığını kaydeden Özen, İzmir'de de bu bölgede ehemmiyetli icraat yapıldığını anlattı.

Geçen sene yaşanmış olan olumsuzluklara karşın zirai üretimin topu topu çeşitlerinde çoğalma yaşandığını aktaran Özen, "2021 yılına bu olumsuzluklardan vareste ortak biçimde giriyoruz. Tarımsal üretim yönünde aşırı artımlı ortak mevsim bekliyoruz. Mevsimden kaynaklı teehhür olsa da üretim dalında daralma yok." sanarak konuştu.

Salgında ekincilik konularının şişman ortak özen gördüğünü tamlayan Özen, "Herhangi ortak besin eksikliği, üretim eksikliği az daha ortak gidişat bahis konusu değil." dedi.

Torbalı ilçesinde kışlık göveri üretimi fail Nebi Karateke, 1400 dekarda göveri ürettiğini söyledi.

20 seneye andıran süredir rençperlik yaptığını tamlayan Karateke, "Üretim bu sene beklentimizi karşılıyor. Gidişattan şu an düşüncesince memnunuz. Özellikle pırasa ve kerevizde yüzümüz güldü." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 13.01.2021 12:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol