RTÜK'ten CHP'li Sağlar'ın lafları zımnında Halk TV'ye ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, CHP'li Fikri Sağlar'ın başörtülü hakimlere müteveccih lafları nedeniyle yayımcı yapı Halk TV'ye oy birliğiyle yönetimsel servet cezası verilmesini kararlaştırdı.

13 Ocak 2021 Çarşamba 17:08
RTÜK'ten CHP'li Sağlar'ın lafları zımnında Halk TV'ye ceza
Ankara

RTÜK'ten meydana getirilen bağlanmış açıklamaya göre, takip uzmanlarının raporlarının görüşüldüğü Üst Kurul Toplantısı'nda, CHP'li Fikri Sağlar'ın ortak monitör programında sarfiyat etmiş bulunduğu laflar ele alındı.

Üst Kurul, "Şirin Payzın ile Sözüm Var" programına misafir alegori eklenen Sağlar'ın "Türban, irticai faaliyetlerin, islam hukuku isteyenlerin üniformasıdır… Ben yargılandığım devir türbanlı ortak hakimin karşısına gittiğimde benimle ilgilendiren haklarımı koruyacağı ve adaleti adına getirebileceği doğrultusunda kuşkum var." şeklindeki laflarını değerlendirdi.

Yayında söylenen ifadelerin, camianın doğruluk mekanizmasına itimatını zedeleyeceği kanaatine vasıl Üst Kurul, Sağlar'ın camianın erkincilik değerlerini aşağılayan ifadeleri hasebiyle editör yapılış Halk TV'nin yasayı ihlal ettiğine hükmetti.

Sözleri, "başörtülü şahıslara ve başörtülü hakimlere gönül rahatlığı tiksinme duyguları tevlit çabası" alegori gören Üst Kurul, halkta gerilime ve ayrışmaya etmen olabilecek beyanların, sosyal iç barışı bozabileceği düşüncesiyle kamusal yayıncılığın gereğini adına getirmeyen Halk TV'nin cezalandırılmasına değişmeyen verdi.

Yayında konuğun uyarılmadığını da belirleme fail RTÜK, 6112 önemli kanunu ihlal fail editör kuruma oy birliğiyle yönetsel dünyalık cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Diyanet'i kıya azmettiricisi alegori yayınlayan Tele 1'e ceza

Üst Kurul başkaca Tele 1 Ana Haber Bülteni sunucusu Evren Özalkuş'un, tedris görevlisi Aylin Sözer cinayetine müteveccih laflarını de değerlendirdi.

Sözer'in yakılarak katledilmesine bağlı haberde, "Diyanet İşleri Başkanlığının cinayetin azmettiricisi alegori gösterilmesi" RTÜK çeşidinden yasaya karşıt bulundu.

Yayında "Az sonradan Diyanet İşleri Başkanlığının, bizim kadınlığımıza, yuvamıza, ailemize, bebek sahibi olmamıza, iş hayatımımıza ilişikli nasıl, neye karıştığı ile ilgilendiren haberi de getireceğiz ekrana. Öyle bulunduğu müddetçe bu cinayetler de bitmeme edecek üzere görünüyor." laflarını bozulmamış fail sunucunun, Diyanet İşleri Başkanlığını suçlama etmesi hasebiyle Üst Kurul, oy çokluğuyla editör Tele 1'e yönetsel dünyalık cezası müeyyidesi uygulanmasına değişmeyen verdi.

Halkı dolandıran yayıncılar

Sağlık beyanıyla gerçek olmayan verim satışı karşılayıcı ve halkın tinsel duygularını sömürme fail peyk kanalları için hazırlanmakta olan raporları etraflıca alegori inceleyici RTÜK, Güçlü TV, Şu TV, HM (Haberin Merkezi), Ful TV ve 363 TV kanallarına neşriyat tevkif ve yönetsel dünyalık cezası verdi.



Kaynak: AA

Son Güncelleme: 13.01.2021 17:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol