'Güçlü bağışıklığın kaynağı düzenli ve yeterli su tüketimidir'

Uzm. Dr. Ayça Serap Çakır, “Bulaşıcı hastalıklara karşı su tüketimini önemseyin. Sadece elleri su ve sabunla temizlemek bile birçok bulaşıcı hastalığa karşı kalkan oluşturmaktadır. Su tüketiminin ve su kaynaklarının kısıtlı olduğu ülkelerde, ishal, tifo grip gibi birç

HABER
HABER
31 Mayıs 2021 Pazartesi 17:04
'Güçlü bağışıklığın kaynağı düzenli ve yeterli su tüketimidir'

Yaz mevsimi yaklaşırken Medicana Çamlıca Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. Ayça Serap Çakır, düzenli ve yeterli su tüketimi için uyarılarda bulundu. Yaz aylarında sıcaklığın artması ile birlikte vücudun çok fazla sıvı kaybedebileceğini, bu durumun bulantı, baş dönmesi gibi belirtilere neden olacağını aktaran Uzm. Dr. Çakır, düzenli ve yeterli su tüketiminin yanı sıra ayran, süt, taze sıkılmış meyve suları, soğuk bitki ve meyve çayları ile de vücudun sıvı ihtiyacının mutlaka dengelenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Dünya Sağlık Örgütü özellikle kadınların günde en az 14 bardak su içmelerini önermekte olduğuna dikkat çeken; yeterli ve düzenli miktarda su tüketiminin bağışıklık, böbrekler, kalp ve karaciğer başta olmak üzere bütün organlar için hayati önem taşıdığını vurgulayan İç Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. Ayça Serap Çakır, “Az su içilmesinin ciddi bir çok hastalıktan, kilo alımına kadar pek çok olumsuz tabloya neden olabilir. Ayrıca bebek ve çocuklar sıvı ihtiyaçlarını kendileri göremeyecekleri için, aileler bu konuda dikkatli olması gerekir” dedi.

Kaynak: IHA

Son Güncelleme: 31.05.2021 17:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol