Çin sahil güvenlik gemileri 7. kez Japonya karasularına girdi

Çin'e ait sahil güvenlik gemilerinin Pekin'in üzerinde hak iddia ettiği Senkaku Adaları yakınlarında Japonya karasularını ihlal ettiği bildirildi. Eylemin, bu yıl yaşanan 7. sınır ihlali olduğu açıklandı.

HABER
HABER
16 Şubat 2021 Salı 09:08
Çin sahil güvenlik gemileri 7. kez Japonya karasularına girdi

Çin'de sahil güvenliğe silah kullanma yetkisi veren yasanın yürürlüğe girmesinin ardından Tokyo ve Pekin arasındaki gerilimin artmasına neden olan Japonya kontrolündeki Senkaku Adaları bir kez daha sınır ihlali haberleri ile gündeme geldi.

Çin'e ait sahil güvenlik gemilerinin, Pekin'in üzerinde hak iddia ettiği Doğu Çin Denizi'ndeki adalar açıklarında Japonya karasularını ihlal ettiği bildirildi. Biri silahlı olduğu belirtilen iki Çin gemisinin bu sabah 04.15 sularında ülke karasularına girmesinin ardından 4 mürettebatı ile bölgede seyreden Japon balıkçı teknesine doğru hareket ettiği açıklandı. Çin gemilerinin sabah 10.02 civarında bölgeyi terk ettiği ifade edilirken, Japonya sahil güvenlik güçlerinin balıkçı teknesine refakat ettiği öğrenildi. Gelişmenin ardından Japonya Dışişleri Bakanlığı'nın Çin hükümetini diplomatik yollardan protesto ettiği ve gemileri derhal geri çekmeye çağırdığı bildirildi.

Kaynak: IHA

Son Güncelleme: 16.02.2021 09:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol