Bakan Varank: 'İhracatımız ilk 4 ayda tüm zamanların rekorunu kırdı'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin sanayi üretiminin yılın ilk çeyreğinde yüzde 12,3 düzeyinde artarak, geçmiş yılı geride bıraktığını belirterek, "İhracatımız ise ilk 4 ayda yaklaşık 69 milyar dolara ulaşarak, tüm zamanların rekorunu kırdı. Böyle d

HABER
HABER
20 Mayıs 2021 Perşembe 13:08
Bakan Varank: 'İhracatımız ilk 4 ayda tüm zamanların rekorunu kırdı'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde Duraline Alüminyum Profil Sistemleri Temel Atma Töreni'ne katıldı. Duraline markası ile faaliyet gösteren firmanın, başarılı üretim ve ihracat performansını yeni bir yatırımla taçlandırdığını ifade eden Bakan Varank, "ABB metal alüminyum 30 farklı ülkeye yaklaşık 15 milyon dolar ihracat yapıyor. Yıllara sari 100 milyon liraya ulaşması beklenen bu yatırımla da üretimini yüzde 80, ihracat ve istihdamını ise yüzde 75 artırmayı hedefliyor" dedi.

"Alüminyum, çelikten sonra en çok üretilen malzeme oldu"

Alüminyumün hafifliği, kullanım kolaylığı, iletkenliği ve yüksek korozyon direnci ile talebi giderek artan bir ürün olduğuna dikkat çeken Bakan Varank, giderek büyüyen bir pazarı olduğunu, bugün dünyada çelikten sonra en çok üretilen malzeme olduğunu, inşaattan otomotive, havacılıktan savunma sanayiine birçok alanda yoğun bir şekilde kullanıldığının altını çizdi.

Kaynak: IHA

Son Güncelleme: 20.05.2021 13:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol