Babasını gazi yapan kurşunu boynunda taşıyor

Gaziantepli Güneydoğu gazisi Abdulvahap Bozkurt, 1993 yılında teröristlerle girdiği çatışmada kendisini ölümle burun buruna getiren ve ameliyatla saplandığı bacağından çıkartılan kurşunu 26 yıl sakladı. Terör gazisi babasının 2 yıl önce verdiği kurşundan kolye yapan Emir

HABER
HABER
27 Mayıs 2021 Perşembe 11:04
Babasını gazi yapan kurşunu boynunda taşıyor

Abdulvahap Bozkurt, 1993 yılının son ayında jandarma er olarak görev yaptığı Hakkari Çukurca Üzümlü Karakoluna terör örgütü PKK tarafından yapılan saldırıda ‘kanas' olarak tabir edilen uzun namlulu silahla bacağından vurularak yaralandı. Çatışma bölgesinden helikopterle önce Van'a, oradan da Ankara'ya gönderilen gazi Bozkurt'un yapılan ameliyatla bacağına saplanan kurşun çıkartıldı. Ameliyat öncesi doktorlardan çıkan kurşunun kendisine verilmesini isteyen Bozkurt, o günden bu yana kendisini ölümle burun buruna getiren kurşunu yanından hiç ayırmıyor.

“Evlenir çocuğum olursa ona vermek istedim”

Yaşadığı o anları anlatırken gözleri dolan gazi Bozkurt, 26 yıl taşıdığı kurşunu oğluna devrederek yanından hiç ayırmamasını istedi. Bozkurt, “Çatışmanın yaşandığı gün karakolda 80'e yakın subay ve asker vardı. Çatışmada 5 şehit verdik, 10 yaralımız vardı. Bende o yaralıların içerisindeydim. O çatışmada örgüte önemli de bir kayıp yaşattık ama ayağımdan yaralandım. Acil olarak önce Van Askeri Hastanesine helikopterle götürüldüm, oradan da Ankara GATA'ya sevk edildim. Orada doktordan rica ettim, ayağımdan çıkan kurşunu doktor bana verdi. Bunu ilerde evlenir çocuklarım olursa onlara veririm, onlar da ölene kadar boynunda taşır diye istedim” dedi.

Kaynak: IHA

Son Güncelleme: 27.05.2021 11:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol