Fibromiyalji sendromuna dikkat

Uzman Fizyoterapist Ayşegül Şahin, kronik kas iskelet ağrısı, yorgunluk, hafıza problemleri, uyku bozukluğu, duygu durum değişiklikleri gibi şikâyetlere yol açan fibromiyalji sendromu hakkında önemli bilgiler aktardı.

HABER
HABER
21 Mayıs 2021 Cuma 11:04
Fibromiyalji sendromuna dikkat

Beykent Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Arş. Gör. Ayşegül Şahin, fibromiyalji sendromunun toplumda özellikle erişkin kadınlarda daha sık görülmekte olduğunu ifade ederek, “Fibromiyalji sendromlu bireylerde nöroloji ve kas iskelet sistemi muayenesi, laboratuvar ve radyolojik test sonuçları ile bireylerin şikâyetleri birbiriyle uyuşmayabilir. Fiziksel muayene ve test sonuçları normal olmasına rağmen, fibromiyalji sendromu bireylerde ciddi fiziksel ve psikolojik sorunlara yol açmaktadır.” dedi.

“18 noktadan en az 11'inde ağrılı yanıt alınmalı”
Fibromiyalji sendromlu bireylerde ağrının yerleşimi değişken ve vücudun farklı bölgelerinde farklı şiddette hissedilmekte olduğunu ve ağrı geniş bir alanda tetik noktalar varlığı ile tanımlayan Şahin, “Tek bir noktaya yerleşmiş veya bir bölgeye odaklanan ağrı fibromiyalji olarak tanımlanmaz. Fibromiyalji sendromu tanısı için 18 muhtemel tetik noktadan en az 11 tanesinde ağrılı yanıt alınması gerekir.” bilgisini aktardı.

Kaynak: IHA

Son Güncelleme: 21.05.2021 11:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol