Süleyman Karagülle Hoca vefat etti!

Milli Nizam Partisi ve Milli Selamet Partisi'nin kuruluşunda yer alan, Adil Düzen teorisyenlerinden, fikir adamı, düşünür ve yazar Süleyman Karagülle Hoca bu sabah Rahmet-i Rahman'a kavuştu.

HABER
HABER
24 Mayıs 2021 Pazartesi 15:36
Süleyman Karagülle Hoca vefat etti!

Türkiye'nin yetiştirdiği önemli İslâm alimlerinden Süleyman Karagülle Hoca bu sabah vefat etti.

Süleyman Karagülle Hoca

BÜLENT TURAN'DAN BAŞSAĞLIĞI AÇIKLAMASI

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Süleyman Karagülle Hoca'nın vefatıyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Güzel insanlar bir bir göçüyor dâr'ı bekaya... Milli Nizam Partisi ve Milli Selamet Partisi'nin kurucularından ilim insanı, mütefekkir ve yazar Süleyman Karagülle Hocamıza Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Mekanı cennet olsun." ifadelerini kullandı.

Süleyman Karagülle Hoca

SÜLEYMAN KARAGÜLLE KİMDİR?

Süleyman Karagülle 1928 yılında Artvin'in Borçka ilçesinde dünyaya geldi. İslâm alimi, düşünür ve yazar olan Karagülle, babasından sarf, nahiv, belagat ve mantık gibi alet ilimleri ile tefsir, hadis, fıkıh, kelam ve fıkıh usulü tahsili gördü.

1955 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektrik Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. 14 yıl kamu görevinde bulundu. 1967’de İzmir'de Akevler Kooperatifi’ni kurdu.

Necmettin Erbakan ile beraber Milli Nizam Partisi ve Milli Selamet Partisi'nin kuruluş çalışmalarında yer aldı. Milli Görüş Hareketi'nin öncülerindendir. 

Kapitalizm'e ve Sosyalizm'e alternatif olarak geliştirilen Adil Düzen'in teorisyenidir. 1998 yılında İstanbul'da Akevler Kooperatifi'ni kurdu. 

Tefsir, İktisat, Fıkıh ve İslam Siyaset Teorisi'ne dair seminerler verdi ve kitaplar yazdı. Akevler Dergisi, Vesika Dergisi, Gurbet Dergisi, Kriter Dergisi, Tekyol Dergisi, İslam Medeniyeti Dergisi, Bilgi ve Hikmet Dergisi'nde makaleleri; Milli Gazete ve Yeni Akit'te günlük yazıları yayınlandı. Arapça ve Fransızca bilmekte olan Süleyman Karagülle ilmî çalışmalarına İstanbul'daki Akevler'de devam ediyordu.

Güzel insanlar bir bir göçüyor dâr'ı bekaya...

Milli Nizam Partisi ve Milli Selamet Partisi'nin kurucularından ilim insanı, mütefekkir ve yazar Süleyman Karagülle Hocamıza Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Mekanı cennet olsun.

— Bülent TURAN (@turanbulent) May 24, 2021
Son Güncelleme: 24.05.2021 15:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol