Sokağa çıkma yasağı cezası tam kapanma da ne kadar? İkinci kez yasakta sokağa çıkanlar hapis...

Türkiye genelinde 17 gün sürecek tam kapanma dün saat 19.00 itibariyle başladı. Kısıtlamaya uymayanlar, yasak saatlerinde araçla veya yaya olarak dışarı çıkanlara idari para cezası uygulanacak. Sokağa çıkma yasağı cezası ne kadar? sorusu ise yasakların başlamasıyla merak konu

HABER
HABER
30 Nisan 2021 Cuma 17:36
Sokağa çıkma yasağı cezası tam kapanma da ne kadar? İkinci kez yasakta sokağa çıkanlar hapis...

Sokağa çıkma yasağı cezası, en çok araştırılan konulardan birisi oldu. 81 ilde 17 Mayıs’a kadar sürecek sokağa çıkma yasağı dün itibariyle başladı. Güvenlik güçleri, sabahın erken saatlerinden itibaren denetimlere farklı bölgelerde başlarken yasağı ihlal edenlere para cezası kesmeye başladı. Sokağa çıkma yasağından muaf olanlar görev belgesi ile çalıştıkları ikamet adresini belirledi. Vatandaşlar tam kapanmada  yaşadıkları yere en yakın bakkal, market gibi temel ihtiyaçlarını giderdikleri yerlere gidebiliyor. Yasağı delerek sokağa çıkanlara ise caydırıcı cezalar uygulanıyor. Peki tam kapanmada sokağa çıkma yasağı cezası ne kadar? İkinci kez yasağı dikkate almayıp sokağa çıkanlara iki aydan bir yıla kadar hapis cezası verilebilecek. İşte yasak saatlerinde dışarı çıkanlara kesilen cezasının miktarı…

Sokağa Çıkma Yasağı Cezası Ne Kadar?

Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 1593 sayılının kanunun  282. Maddesine göre sokağa çıkma yasağı uygulanan saatlerde bu yasağı ihlal edenlere 3 bin 150 TL idari para cezası uygulanır.

Herhangi bir muafiyeti olmadığı takdirde araçlarıyla sokağa çıkma yasağı cezası alanlar e-Devlet üzerinden ceza sorgulama işlemi yapabilirler. Araç plakası ile sorgulama yapılırken cezaya 15 gün içerisinde itirazda bulunabilir. 

İkinci Defa Ceza Yazılanlar Dikkat!

Sokağa çıkma yasağını ikinci kez ihlal ettiği tespit edilenlere ürk Ceza Kanunu'nun Bulaşıcı Hastalıklara ilişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan "Yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi iki aydan bir yıla hapis cezası ile cezalandırılır" hükmü gereği işleme tabi tutulacak.

Sokağa Çıkma Yasağı Cezası Nereden Ödenir?

Güvenlik güçleri tarafından kesilen sokağa çıkma yasağı, mal müdürlüklerine ya da süreksiz vergi tahsilatında yetkili vergi dairelerine  ödenmektedir. Belediye tarafından düzenlenen idari para cezası ise belediye birimlerine ödenmelidir. 

Son Güncelleme: 30.04.2021 17:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol