2022 YKS ne zaman yapılacak? ÖSYM adaylar için üniversite sınavı tarihlerini açıkladı!

Hayallerindeki üniversitelerde eğitim almak isteyen milyonlarca lise mezunu ve 12. sınıf öğrencisi önümüzdeki sene düzenlenecek YKS sınavlarına katılım sağlayacak. Sınav hazırlıklarına erkenden başlayan öğrenciler çalışma planlarını tarihlere göre şekillendirecek. Yüks

HABER
HABER
02 Ocak 2022 Pazar 19:36
2022 YKS ne zaman yapılacak? ÖSYM adaylar için üniversite sınavı tarihlerini açıkladı!

2022 YKS sınav tarihleri, yeni yıla kısa bir zaman kala öğrenciler tarafından araştırılmaya başlandı. Üç oturum şeklinde düzenlenen sınav sonrasında elde edilen puanlar ile birlikte adaylar yerleşmek istedikleri üniversiteleri tercih edecekler. Başvurular ÖSYM AİS üzerinden alınırken sınava girecek adayların gerekli sınav ücretini anlaşmalı bankalardan veya e-Ödemeler kısmından yatırmaları gerekmektedir. Alan Yeterlilik Testi, Temel Yeterlilik Testi ve Yabancı Dil Testlerinde öğrencilere farklı derslerden sorular yöneltilecek. Geçtiğimiz sene üniversite sınavına yaklaşık 4.5 milyon aday katılım gösterirken bu yıl bu sayının 5 milyon seviyelerine çıkması öngörülüyor. Peki 2022 YKS sınavı ve başvuruları ne zaman? İşte ÖSYM tarafından açıklanan sınav takvimi...

2022 LGS ne zaman? Milli Eğitim Bakanlığı Liselere Geçiş Sınavı tarihlerini duyurdu!2022 LGS ne zaman? Milli Eğitim Bakanlığı Liselere Geçiş Sınavı tarihlerini duyurdu!

2022 YKS Sınavı Başvuruları Ne Zaman?

ÖSYM'nin duyurduğu takvime göre YKS (üniversite ) sınavı başvuruları 11 Şubat-7 Mart tarihlerinde alınacak. T.C. kimlik numarası ve aday şifresiyle sisteme giriş yapan öğrenciler aktif başvurularda bulunan YKS sınavına müracaat edebilecekler. Sınav başvurusunun ardından belirlenen tarihlerde adayların gerekli sınav ücretini yatırmaları gerekmektedir.

Sınav ücreti anlaşmalı bankaların internet bankacılığı, şube veya ATM'leri üzerinden yatırılabilir. Henüz 2022 yılı YKS sınav ücreti belirlenmedi. Başvuru kılavuzunun yayınlanması ile birlikte sınav ücretleri açıklanacak. Sınava başvuru yapacak adaylar istedikleri takdirde ÖSYM e-Ödemeler bölümünde banka/kredi kartıyla sınav ücretlerini yatırabilir.

2022 YKS Sınav Tarihlerini ÖSYM Açıkladı!

ÖSYM 2022 yılı sınav takvimini açıkladı. Üç oturum şeklinde düzenlenecek üniversite sınavı tarihleri de belli oldu. İşte detaylı sınav tarihleri;

Temel Yeterlilik Testi (TYT) 18 Haziran Cumartesi 2022,

Alan Yeterlilik Testi (AYT) 19 Haziran Pazar 2022,

Yabancı Dil Testi (YDT) 19 Haziran Pazar 2022 günü düzenlenecek.

Sınav Sonuçları 20 Temmuz'da Açıklanacak!

Sınavların düzenlenmesinin ardından sınav sonuçları 20 Temmuz tarihinde ilan edilecek. Adaylar sınavdan elde ettikleri puanlar ile birlikte üniversite tercih listelerini ÖSYM'ye iletecek. Tercihler sonucunda yerleşemeyen adaylar için ÖSYM ek yerleştirme hakkı tanıyacak. Ek yerleştirme tarihleri, 2022 YKS başvuru kılavuzunun açıklanması ile belli olacak.

Üniversite Sınavında Kaç Soru Soruluyor?

Üniversite sınavı soru sayıları ve sınav süresi girilen oturuma göre değişiklik göstermektedir. Temel Yeterlilik Testinde (TYT)  120 soru soru yöneltilirken sınav süresi 135 dakika olarak belirlenmiştir. Alan Yeterlilik Testinde (AYT) öğrencilere 160 soru sorulacak ve bu soruların çözümü için 180 dakika sınav süresi verilecek. Yabancı Dil Testi (YDT) ise 80 sorudan oluşacak ve 120 dakika sürecek.

Son Güncelleme: 02.01.2022 19:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol