Türk Telekom CEO’su Ümit Önal kritik Fiber açıklaması: Ödev olarak üstlendik'

Türk Telekom olarak teknoloji, girişimcilik, kültür sanat ve sosyal sorumluluk alanındaki iş birlikleri ve yatırımlarla 2021 yılını tamamladıklarını anlatan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, geçen yılki faaliyetlerinin detayları hakkında bilgi verdi.

HABER
HABER
31 Aralık 2021 Cuma 12:06
Türk Telekom CEO’su Ümit Önal kritik Fiber açıklaması: Ödev olarak üstlendik'

5G için mobil teknolojilere olduğu kadar fiber yatırımlara da aralıksız devam ettiklerini belirten Önal şöyle konuştu: “İnsanı merkeze alan yaklaşımımızla herkesi ‘Değerli Hissettirmek’ amacıyla hizmetlerimizi sürdürürken, Sayın Cumhurbaşkanımızın internet hızlarının artması ve fiberin yaygınlaştırılması için koyduğu hedefi ödev olarak üstleniyor, artan yatırımlarımızla hız kesmeden Türkiye’yi fiberleştirmek için yüksek motivasyonla çalışıyoruz. Fiber altyapıyı Türkiye’nin her köşesine taşıyarak, 2021 Eylül ayı itibarı ile fiber ağımızın uzunluğunu 353 bin kilometreye çıkardık. Hızla yaygınlaşan fiber altyapımız ile birlikte sabit genişbantta yeni abone kazanımımızı ve Türkiye’nin internet penetrasyonunu artırmayı sürdürüyoruz.”  

FİKRİ MÜLKİYETİ TÜRKİYE'DE

Sabit tarafta özellikle fiber, mobilde LTE ve altyapı başta olmak üzere tüm iş kolları için yaptıkları yatırımları 10 yılda iki kattan fazla artırdıklarını söyleyen Önal, “2021 üçüncü çeyrek itibarıyla baz istasyonlarımızın yaklaşık yüzde 45’i fiberle bağlı durumda. Türkiye’nin dört bir yanını fiber ağlarla ördük. Bu yılki yatırımlarımızla Türkiye’nin altyapıdaki fiberleşme oranını yıl sonunda yüzde 90’lar seviyesine ulaştırmayı hedeflediğimizi söylemiştik. Gururla söyleyebilirim ki; yılı bitirmeden bu hedefe ulaştık.” dedi. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türk Telekom, fikri mülkiyeti kendine ait yeni teknolojileri ve ürünleri, Amerika’dan Avrupa’ya büyük teknoloji üreticileriyle yaptığı iş birlikleri ile dünya pazarına sundu.

Türk Telekom, grup şirketleri Argela ve Netsia aracılığıyla, mobil ağlarda verimlilik ve esneklik sağlayacak patentli RIC teknolojisini Silikon Vadisi’nde yer alan dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden Juniper Networks’ün ürün portföyüne entegre etti. Şirket, 5G ve sonrası için önemli olan ‘zaman ve frekans senkronizasyonu’ alanında Net Insight ile iş birliğine giderek ürünleştirme sürecine geçti. Bu iş birliğiyle 5G’ye geçişte operatörlerin maliyetlerinin azaltılması ve hizmet kalitesinin artırılması hedefleniyor.

Son Güncelleme: 31.12.2021 12:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol