Ortaokul ve Lise 6,7,10,11, sınıflar ne zaman açılıyor? MEB sınav hazırlıklarına başladı!

2 Kasım tarihinde yüz yüze eğitime başlayacak 5-9 sınıflar ile birlikte açılmayan Ortaokul 6,7 sınıf ile Lise 10,11. sınıf kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı kademeli geçişin 4. aşamasında bu sınıfları eğitime başlatmayı hedefliyor. Okullarda eğitim almaya başlayan sınıfla

24 Ekim 2020 Cumartesi 11:38
Ortaokul ve Lise 6,7,10,11, sınıflar ne zaman açılıyor? MEB sınav hazırlıklarına başladı!

MEB Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada  yüz yüze eğitime geçiş planlamasının 3 aşamasını tamamladıklarını ifade etmişti. Açılmayan Ortaokul ve Lise kademeleriyle ilgili karar önümüzdeki haftalarda yapılacak değerlendirmenin ardından sonuca bağlanacak.  2 Kasım’da Okula başlayacak kademelerde ise yüz yüze eğitimin detayları belli oldu. 5 ve 9. sınıf öğrencileri haftada 2 okula giderken normal Ortaokullarda 6+6 saat eğitim verilecek, İmam Hatip Ortaokulunda ise bu ders saati 7+7 olarak uygulanacak.  Lise 9. sınıf öğrencileri ise haftada 2 gün 8+8 okula gidecek. Bütün bu gelişmeler yaşanırken yüz yüze eğitime başlayan ve eğitimlerini uzaktan sürdüren öğrenciler sınavların nasıl ve ne şekilde gerçekleştireceğini merak ediyordu. Milli Eğitim Bakanlığının  sınav hazırlıkları başladı. Peki Ortaokul 6,7. sınıf ve Lise 10,11. sınıflar ne zaman okula başlayacak?

 

 

YÜZ YÜZE EĞİTİM DERS SAATLERİ AÇIKLANDI!

MEB Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre resmi ve özel Ortaokul 5. sınıflar haftada 2 gün okula gelecek.  6  ders saati okullarla kalacak öğrenciler toplam 12 saat  ders işleyecek. İmam Hatip Ortaokullarında ise haftada haftada 14 saat ders işleyecek ve 2 gün ( 7+7) sistemine göre hareket edecek. Lise 9. sınıflar haftada 2 gün toplam 16 saat ders görecek.

 

 

HAFTADA 5 GÜN YÜZ YÜZE EĞİTİM VERİLECEK!

Milli Eğitim Bakanlığı, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin devam ettiği okullarda ve sınıflarda 26 Ekim itibarıyla 5 gün yüz yüze eğitime geçilmesini kararlaştırdı.

SINAVLAR OKULDA YÜZ YÜZE YAPILACAK!

Hürriyet Gazetesinden Nuran Çakmakçı’nın paylaştığı bilgilere göre yüz yüze eğitim başlamış olsada yüz yüze eğitime gitmeyen öğrenciler 2020-2021 eğitim yılında devamsız sayılmayacak. Bu yıl devamsızlık yüzünden öğrenciler sınıfta kalmayacak. Bakan Ziya Selçuk geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalarda sınavların yüz yüze yapılacağını ve randevulu sınav sisteminin gelebileceğini işaret etmişti. Gelen bilgilere göre bu yıl sınavlar yüz yüze olarak okullarda gerçekleştirilecek ve sınavlara girmeyen öğrenciler sınıfta kalacak. Salgın sebebiyle sınavların 20-25 gün içerisine yayılarak yapılması planlanıyor.  Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı çalışmalara göre sınavların uygulanmasında iki senaryo üzerinde duruluyor. Uygulamalı dersler müzik, beden eğitimi ve resim gibi derslerin notları ödev şeklinde olacak. Matematik, Fen Bilgisi, Türkçe gibi önemli derslerde sınavlar yüz yüze yapılacak.  Öğrenciler devam ettiği sınıfın müfredatından sorumlu olacak ve tüm konu ve kazanımlardan yapılacak ölçme ve değerlendirmelere katılacaklar.

ARA TATİL TARİHİ DEĞİŞMEYECEK!

Milli Eğitim Bakanlığı, salgın sebebiyle zorlu geçilen bu eğitim döneminde 2020-2021 çalışma takvimini uygulamaya devam etmek istiyor. Bu yılki MEB takvimine göre öğrenciler ilk ara tatili 16-20 Kasım 2020 tarihinde uygulayacak. Ancak ara tatil gelmeden bir değerlendirme süreci yapılacak. İşte MEB 2020-2021 eğitim öğretim yılı çalışma takvimi;

31 Ağustos EBA TV ile uzaktan eğitim başladı.

21 Eylül 1. sınıflar ve okul öncesi öğrencileri yüz yüze eğitime geçiş yaptı.

5 Ekim Uygulamalı eğitim veren Meslek Liseleri yüz yüze eğitime başladı.

12 Ekim İlkokul 2,3,4 sınıf ile Ortaokul 8. sınıf ve lise 12. sınıf öğrencileri yüz yüze eğitime başladı.

2 Kasım Ortaokul 5. sınıf ve Lise 9. sınıflar yüz yüze eğitime başlayacak. 

16-20 Kasım tarihlerinde birinci dönem ara tatil uygulanacak.

22 Ocak Cuma Birinci dönem sona erecek.

25 Ocak Pazartesi günü yarıyıl tatili başlayacak 5 Şubat Cuma günü sona erecek.

8 Şubat Pazartesi günü İkinci dönem başlayacak.

12-16 Nisan ikinci dönem ara tatili uygulanacak.

2020-2021 eğitim öğretim yılı 18 Haziran Cuma günü sona erecek.

18 Haziran Cuma 2020-2021 eğitim öğretim yılı sona erecek.

YÜZ YÜZE İŞLENECEK DERSLER BELLİ OLDU!

Ortaokul 5. sınıflarda Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri; imam hatip ortaokul 5. sınıflarda ise Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi,  Kur’an-ı Kerim ve Arapça dersleri yüz yüze eğitim yoluyla işlenecek.

9. sınıf öğrencileri de haftalık ders çizelgelerinde gösterilen ortak, seçmeli ve mesleki derslerin tümünden sorumlu olduklarından dolayı okul yönetimince belirlenen derslerin yüz yüze eğitim yoluyla, bunların dışında kalan derslerin ise uzaktan eğitim yoluyla tamamlamaları gerekiyor.

Yüz yüze eğitim dışında kalan tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak, öğrencilerin uzaktan eğitim yoluyla desteklenmelerine yönelik tedbirler okul yönetimlerince alınacak.

Son Güncelleme: 24.10.2020 11:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol