Miladi Takvim | Miladi Takvim nedir? Kim tarafından bulundu?

Miladi Takvim, Türkiye ve dünyanın büyük bir kesimi tarafından yaygın bir şekilde kullanılan bir takvim çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Jülyen takviminin yerine Papa XIII. Gregorius tarafından yaptırılan takvim 12 aydan oluşuyor ve bir yıl 365 gün 5 saat 49 dakika 12 saniye

HABER
HABER
29 Ocak 2021 Cuma 09:38
Miladi Takvim | Miladi Takvim nedir? Kim tarafından bulundu?

Miladi Takvim diğer adı ile Gregoryen takvimi dünyanın en yaygın kullanılan takvimlerin başında yerini alıyor. Jülyen takviminin yerine Papa XIII. Gregorius tarafından yaptırılan takvim Dünya'nın Güneş'in etrafında dönüş düresini esas alır. 1 yıl 365 gün 6 saat olarak kabul edilir. Peki Miladi Takvim ne zaman kullanılmaya başladı? İşte Miladi takvim hakkında merak edilen detaylar....

Hicri Takvim nedir? Hicri Takvim ayları neler?

Güneş yılı takvimi nedir? Dünyada ilk hangi uygarlık kullanmıştır?

MİLADİ TAKVİM NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI?

Miladi Takvim 4 Ekim 1582'de kabul edilmiştir. Değişik tarihlerde önce Avrupa'da daha sonra diğer ülkelerde yayılmıştır.

Gregoryen takvim oluşturulurken Jülyen takvimine 10 gün ilave edilmiştir; 5 Ekim Cuma günü, 15 Ekim Cuma olarak kabul edilmiştir. 1752'de kabul eden ülkeler ise 11 gün ilave etmek durumunda kalmışlardır.

TÜRKİYE MİLADİ TAKVİMİ NE ZAMAN KABUL ETTİ?

Miladi Takvim Türkiye'de Cumhuriyet'in ilanından sonra, Malî 26 Kânun-i Evvel 1341'de (26 Aralık 1925) kabul edilen "Takvimde Tarih Mebdeinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun" ve "Günün 24 Saate Taksimi Hakkında Kanun" adlı iki ayrı yasayla 1 Ocak 1926'dan başlayarak kabul edilmiştir. 

Miladi takvime geçiş ile birlikte 1 Ocak yıl başı olarak kabul edildi ve 12 saatlik gündüz ve 12 saat gece dilimlerine ayıran saat sistemi yerine 24 saatlik bir gün kabul edildi.

ARTIK YIL NEDİR?

Miladi Takvimde ortaya çıkan artık yıl Dünya'nın Güneş'in etrafındaki dönüşünü yani bir yılını  365 gün 6 saatte tamamlaması nedeni ile ortaya çıkıyor. 365 gün haricinde her yıl oluşan 6 saat 4 yılda bir 28 gün olarak kabul edilen Şubat ayına eklenerek ayın 29 günde tamamlanması sağlanıyor.

MİLADİ TAKVİM AYLARI!

Ocak

Şubat

Mart

Nisan

Mayıs

Haziran

Temmuz 

Ağustos

Eylül

Ekim

Kasım

Aralık

Son Güncelleme: 29.01.2021 09:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol