LGS ne zaman? (2022) MEB Liselere Geçiş Sınavı başvuru ve sınav tarihleri!

LGS sınav tarihleri, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından duyuruldu. Sınavdan elde ettikleri puanlar ile birlikte öğrenciler Fen, Anadolu, Sağlık, Spor, Güzel Sanatlar ve Meslek lisesi gibi birçok farklı kategoride tercihlerini yapacaklar. Sınav hazırlıklarına erkenden başlaya

HABER
HABER
05 Ocak 2022 Çarşamba 09:36
LGS ne zaman? (2022) MEB Liselere Geçiş Sınavı başvuru ve sınav tarihleri!

LGS (Liselere Geçiş Sınavı) sayısal ve sözel olmak üzere iki oturum şeklinde düzenlenmektedir. Ortaokul son sınıf öğrencilerinin katıldığı sınavlarda Matematik, Fen Bilimleri gibi bölümlerden soru içeren sayısal bölümde 40 soru sorulur. Türkçe, Din Kültürü, İnkılap Tarihi gibi derslerin olduğu sözel bölümde ise toplam 50 soru öğrencilere yöneltilir. Sınava çalışmayı sürdüren öğrenciler bir yandan hazırlıklarına devam ederken sınavlara kaç gün kaldığını öğrenebilmek için hazırlık yapıyor. Geçtiğimiz sene pandemi sebebiyle LGS başvuruları otomatik olarak e-Okul üzerinden gerçekleştirilmişti. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022 yılında yapılacak sınavın tarihini duyurdu. Peki 2022 LGS ne zaman? İşte iki oturumda düzenlenen sınavın detayları...

2022 LGS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, katıldığı canlı yayında Liselere Geçiş Sınavı için tarih verdi. Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin gireceği sınav 5 Haziran 2022 tarihinde düzenlenecek.

MEB henüz başvurulara ilişkin bir açıklama yapmazken geride bıraktığımız sene pandemi koşulları göz önünde bulundurularak başvurular 8. sınıfta okuyan öğrenciler için e-Okul üzerinden otomatik olarak gerçekleştirilmişti. Bu yılda benzer şekilde başvuruların yapılması bekleniyor. 2022 LGS başvuru kılavuzunun açıklanması ile birlikte detaylar belli olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, LGS sınavını iki oturum şeklinde düzenlenmiyor. Sayısal bölümde Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden 20'şer soru yöneltilirken, sözel bölümde Türkçe'den 20, İnkılap ve Atatürkçülük dersinden 20, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden 10'ar soru soruluyor. Toplam 40 soru sorulan sayısal bölüm sınavı 80 dakika, sözel bölüm sınavı ise 75 dakika olarak uygulanıyor.

LGS Sınavı Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

LGS sınavında sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayından, yanlış cevap sayısının üçte biri çıkartılarak bulunur. Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölünmesi ile bulunur. 

Son Güncelleme: 05.01.2022 09:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol