KYK borçları silinecek mi? KYK borç affı gelecek mi? 2020 Yapılandırma nasıl olacak?

KYK borçlarının silinecek mi? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile bugüne kadarki en kapsamlı yapılandırma paketi için çalışmalara başladı. Öğrenim kredisi borç yapılandırma kararı da bu paket kapsamına alındı. Peki KYK borçları için af gelecek mi? İşte

HABER
HABER
24 Ekim 2020 Cumartesi 16:38
KYK borçları silinecek mi? KYK borç affı gelecek mi? 2020 Yapılandırma nasıl olacak?

KYK borçlarının silinip silinmeyeceği milyonlarca öğrenci tarafından merakla bekleniyor. Üniversite eğitimi süresince eğitim ve öğretim giderleri için devletten öğrenim kredisi alan öğrenciler eğitimlerini tamamladıktan sonra aldıkları kredileri geri ödemeye başlıyor. Birçok öğrenci ise söz konusu öğrenim kredilerini geri ödemekte zorluk çekerken bu süreçte işleyen faizlerle birlikte borçlar daha da işin içinden çıkılmaz bir hale dönüşüyor. 2020 yılının ilk aylarından bu yana KYK borçlarının silinmesi veya faizlerinin silinerek yeninden yapılandırılmasını bekleyen öğrenciler için beklenen haberler gelmeye başladı. Peki KYK borçları silinecek m? KYK borçlarına yapılandırma mı geliyor? İşte merak edilen soruların cevapları...

 

KYK BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yaklaşık 500 milyar liralık büyüklüğe sahip bir vergi yapılandırması olacağını duyurdu. 

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş'un verdiği bilgiye göre, borç yapılandırmasında, gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, motorlu taşıtlar vergisi, özel tüketim vergisi, tüm idari para cezaları, KYK borçları, hazine alacakları kapsamda olacak. Peşin ödeme yapılırsa faizler silinecek. Yıl sonuna kadar müracaat etmek gerekecek. 

 

KYK BORÇLARI İÇİN 1 YIL ERTELEME GELEBİLİR!

KYK borçlarının yapılandırma kararı çerçevesinde yapılandırma sonrası Pandemi süreci nedeni ile taksitler için 1 yıl erteleme kararı konuşulanlar arasında yerini aldı. Bu kapsamda yapılandırma yapan öğrenciler taksit ödemelerine 1 yıl sonra başlayabilecek.

KYK BORÇLARI YAPILANDIRMA NASIL YAPILIR?

KYK borçlarının tahsili öğrenci mezun olduktan iki yıl sonra başlıyor. Kredi borcu, öğrenim kredisi olarak verilen miktarlara, TÜİK'in toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesiyle tespit ediliyor.

İş bulamayanlar birer yıllık ertelemeler yapabiliyor. Ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1.40 gecikme faizi uygulanırken, geciken borçlar nedeniyle alınan kredi 2-3 katına çıkıyor.

KYK kredi borçlarını birer yıllık süreyle ertelemek mümkün. Borç ödeme vadesi henüz başlamayanlar ile borçlarını aksatmadan ödeyenler "turkiye.gov.tr"'den e-devlet şifreleri ile erteleme talebinde bulunabiliyor. Erteleme başvurusunda bulunmak için işsizlik, askerlik durumlarının oluşması ve yüksek lisans ya da doktora eğitiminin devam etmesi gerekiyor.

Son Güncelleme: 24.10.2020 16:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol