AÖL 1. dönem sınavları ne zaman yapılacak? MEB’den Açık Lise öğrencileri için beklenen karar!

AÖL 1. dönem yeni sınav tarihleri, Açık Öğretim Lisesinde eğitimlerini sürdüren öğrenciler tarafından merak ediliyor. 5-6 Aralık’ta yapılacak sınavlar ileri bir tarihe ertelenmiş ve MEB’den sınavla ilgili bir tarih açıklaması yapılmamıştı. Milli Eğitim Bakanlı

13 Ocak 2021 Çarşamba 09:38
AÖL 1. dönem sınavları ne zaman yapılacak? MEB’den Açık Lise öğrencileri için beklenen karar!

Açık Öğretim Lisesine bağlı yurt dışındaki programlarda eğitim alan öğrencilerin sınavları online olarak gerçekleştirildi.  Alınan bu kararın ardından binlerce öğrenci sosyal medya üzerinden Türkiye programı sınavlarının da online olarak yapılması için paylaşımda bulundu. Pandeminin ülkemizde ilk ortaya çıktığı dönemde ertelenen AÖL 3. dönem sınavları yerine öğrencilere sınavsız olarak 35 kredi verilmişti. Salgının gidişatı ve tedbirler sebebiyle yüz yüze düzenlenmesi beklenen Açık öğretim ortaokulu, unvan değişikliği  sınavlarda lise sınavları ile birlikte ertelendi. Sınav hazırlıklarını sürdüren ve bir yandan gelişmeleri takip eden Açık Lise öğrencileri için MEB Bakanlığından önemli bir adım geldi. Peki AÖL 1. dönem sınavları yapılacak mı? İşte Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı dikkat çeken açıklama!

 

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI AÇIKLADI KAYITLAR ERTELENDİ!

 

 

AÖL 2. dönem ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri MEB tarafından açıklanan takvime göre 4-31 Ocak 2021 tarihleri arasında yapılacaktı. 1. dönem sınavlarının henüz tamamlanmaması sebebiyle kayıt yenileme ve ilk kayıt işlemleri şimdilik askıya alındı. İşte konuyla ilgili yapılan o açıklama;

 
“ 2020/2 . dönem yeni kayıt ve kayıt yenileme tarihleri belirlenerek en kısa sürede paylaşılacaktır. Açık Öğretim Lisesi ile ilgili tüm bildirimler için web sitemizi takip etmeniz önemle rica olunur. Resmi kaynaklar haricinde yapılan bilgi ve belge paylaşımlarına itibar etmeyiniz”

AÖL 1. DÖNEM SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Henüz AÖL 1. dönem sınavlarıyla ilgili tarih açıklaması bulunmazken Milli Eğitim Bakanlığının Açık Lise sınavlarının nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin çalışma yürüttüğü biliniyor. Açık Lise sınavlarının düzenlenmeden kayıt işlemlerinin başlamaması öngörülüyor.

Ülkemizde Açık Öğretim Lisesine kayıtlı toplam 1 milyon 135 bin öğrenci bulunuyor.  Sınava girecek öğrenci sayısının fazla olması ve vakaların düşüşü göze alındığında sınavların yüz yüze düzenlenme ihtimali oldukça düşük. İlerleyen günlerde Milli Eğitim Bakanlığının online sınav veya  sınavsız 35 kredi üzerinde karar vermesi bekleniyor.

2021 AÇIK LİSE MEZUNİYET ŞARTLARI NELERDİR?

AÖL  SINAVLARI NASIL YAPILIYOR?

Açık Öğretim Lisesi sınavlarında öğrencilere sorumlu oldukları her dersten çoktan seçmeli olarak  20 soru yöneltilir. Adaylar doğru yanıtladıkları her sorudan 5 puan alır. 20 soru üzerinden en az 9 soruyu doğru cevaplayan adaylar 45 alır ve dersi geçmiş sayılır. Yanlış cevaplar doğru yanıtları etkilemez. 

Son Güncelleme: 13.01.2021 09:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol