Türkiye mezunu Abdulkadir Muhammed Nur, Somali’de Adalet Bakanı oldu

Somali'de yeni kabine açıklanırken, üniversite eğitimini Türkiye'de tamamlayan Abdulkadir Muhammed Nur, yeni kabinede Adalet Bakanı olarak yer aldı.

20 Ekim 2020 Salı 00:38
Türkiye mezunu Abdulkadir Muhammed Nur, Somali’de Adalet Bakanı oldu

Somali Başbakanı Muhammed Hüseyin Roble'nin, uzun zamandır beklenen yeni kabinesini açıklandı.

Abdulkadir Muhammed Nur,

BAKAN OLARAK ATANDI

Roble, Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu Abdulkadir Muhammed Nur'u Adalet Bakanı olarak atadı.

Bakanlar Kurulunun oluşturulmasında akademisyenlere, aydınlara ve toplumun ileri gelenlerine danışan Başbakan Roble, yeni kabinede gençlere ve kadınlara öncelik verdi.

Yeni kabinede Dışişleri ve Maliye bakanları yerini korurken; İçişleri, Savunma, Güvenlik, Bilgi, Eğitim, Petrol, Ticaret ve Bayındırlık İşleri bakanları değişti.

Mülkiye'de okurken Türk arkadaşlar Mülkiye Türkiye'dir derlerdi. Sayın Bakanımızın geçtiği sıralarda okumanın gururunu yaşamış biri olarak dost ve kardeş Türkiye'nin diplomat adaylarını Mülkiye'de görmek çok güzel. Sulhi Baba'nın çayını bizde az içmedik Bakanım. @MevlutCavusoglu pic.twitter.com/A9COXHzPvD

— Abdulkadir Mohamed Nur (@Amohamednur) October 9, 2020

Başbakan Roble tarafından açıklanan yeni kabine, 27 bakan, 17 devlet bakanı ve 26 bakan yardımcısından oluşuyor.

Sayın sözcüm, dostluğumuz ve kardeşliğimiz Somali’de barışın ve huzurun en önemli güvencelerinden biridir. Türkiye Somali'nin zor zamanlarında hep yanımızda oldu, şimdi ise bu zor zamanlarda Türkiye sadece Somali'nin değil bütün dünyanın yanında durarak gururumuz oldu. https://t.co/Ru6M1YJNIn

— Abdulkadir Mohamed Nur (@Amohamednur) May 1, 2020

NUR: TÜRKİYE ZOR ZAMANDA YANIMIZDA OLDU

Nur, Türkiye'nin Somali'ye koronavirüsle mücadelede yardımları sonrası yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'a cevaben "Sayın sözcüm, dostluğumuz ve kardeşliğimiz Somali’de barışın ve huzurun en önemli  güvencelerinden biridir. Türkiye Somali'nin zor zamanlarında hep yanımızda oldu, şimdi ise bu zor zamanlarda Türkiye sadece Somali'nin değil bütün dünyanın yanında durarak gururumuz oldu" demişti.

Türkiye sadece Türkiye'ye değil, Türkiye bütün mazlumlara yeter. Türk halkı her zaman Somali halkının kötü gün dostu oldu. Şimdi Türk halkının yanında olma zamanı. Bir Somalili olarak bende bu kampanyaya katılıyor ve bir (1) aylık maaşımı bağışlıyorum. #bizbizeyeteriz pic.twitter.com/QOoffNSPBr

— Abdulkadir Mohamed Nur (@Amohamednur) March 30, 2020

BİZ BİZE YETERİZ KAMPANYASINA MAAŞINI BAĞIŞLAMIŞTI

Biz Bize Yeteriz kampanyasına bir aylık maaşını yatıran Nur sosyal medyada şu paylaşımı yapmıştı: Türkiye sadece Türkiye'ye değil, Türkiye bütün mazlumlara yeter. Türk halkı her zaman Somali halkının  kötü gün dostu oldu. Şimdi Türk halkının yanında olma zamanı. Bir Somalili olarak bende bu kampanyaya katılıyor ve bir (1) aylık maaşımı bağışlıyorum.

KAYNAK : AA, Haber7
Son Güncelleme: 20.10.2020 00:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol