Skandalı Katar ortaya çıkardı! 2 milyon dolara sattı

Kıbrıs Rum yönetiminin, ülkelerinde aranan ve Avrupa’ya seyahat yasakları olan suçlulara "yatırımcı" adı altında vatandaşlık ve pasaport temin ettiklerinin belirlenmesiyle hem AB hem de Rum kesimi karıştı.

16 Ekim 2020 Cuma 06:38
Skandalı Katar ortaya çıkardı! 2 milyon dolara sattı

Kıbrıs Rum yönetiminin, ülkelerinde aranan ve Avrupa'ya seyahat yasakları olan suçlulara "yatırımcı" adı altında vatandaşlık ve pasaport temin ettiklerinin belirlenmesiyle hem AB hem de Rum kesimi karıştı. Skandal, Al Jazeera muhabirlerinin The Cyprus Papers Undercover'ın (Gizli Kıbrıs Belgeleri) yayınlamasıyla ortaya çıktı.

2 MİLYON DOLARA SATTI

Aranan Çinli bir iş insanı görüntüsüyle Kıbrıs Rum Yönetimi Parlamento Başkanı Demetris Syllouris ve Rum milletvekili Christakis Giovanis'e ulaşan muhabirler, pazarlığı kayıt altına aldı. İki Rum siyasetçi ve avukatları Andreas Pittadjis, hükümlü Çinli işadamının 2 milyon dolar karşılığında "Kıbrıs, yatırım programıyla vatandaşlık" almak için anlaştı. Syllouris, muhabirlere yardım etmek için elinden gelen her şeyi yapacağını belirterek "Benim adımı veya bir başkasının adından bahsetmeden Kıbrıs'tan tam destek alacağınızı söyleyebilirim. Her düzeyde-politik, ekonomik, sosyal, her şey - tamam" ifadelerini kullandı.

SOKAKLAR KARIŞTI, SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Rum hükümeti görüntülerin ortaya çıkmasının ardından vatandaşlık uygulamasını rafa kaldırdı. Syllouris ve Giovani'nın istifa etmesine rağmen sokaklar karıştı. Halk parlamento önünde gösteriler düzenlemeye başladı. Başsavcı programla ilgili bir soruşturma başlattığını duyurdu.

SKANDAL DERİNLEŞECEK

Rumların kendi ülkelerinde hüküm giymiş suçlulara ve önceki yıllarda INTERPOL tarafından aranan kişilere pasaport verdiğini gösteren yaklaşık 1.400 belgenin saklandığı The Cyprus Papers'ı skandalının derinleşmesi bekleniyor.

AB'DEN TEPKİ

Skandalın ardından Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa değerlerinin satılık olmadığını söyledi. 2013 yılında AB'ye üye yapılan Kıbrıs Rum yönetiminin bu yolla bugüne kadar 8 milyar dolar gelir elde ettiği ortaya çıktı.

KAYNAK : Al Jazeera
Son Güncelleme: 16.10.2020 06:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol