Rusya'dan Türkiye ile ikinci S-400 anlaşması açıklaması

Rus devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport'un Başkanı Aleksandr Miheyev, Türkiye ile ek S-400 sevkiyatına yönelik görüşmelere ara verilmediğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, daha önce yaptıkları açıklamalarda, ikinci S-4

HABER
HABER
20 Şubat 2021 Cumartesi 14:38
Rusya'dan Türkiye ile ikinci S-400 anlaşması açıklaması

Rus basınına konuşan Rus devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport'un Başkanı Aleksandr Miheyev, Türkiye ile ek S-400 sevkiyatına ilişkin görüşmelere ara verilip verilmediğine ilişkin soru karşısında, "S-400 sevkiyatına ilişkin görüşmelere ara verilmesi gibi bir durum yok" açıklamasını yaptı.

S-400'LER SATIN ALINMIŞTI

Türkiye, Rusya'dan 4 adet S-400 füze savunma bataryasını 2.5 milyar dolar karşılığında satın almıştı.

James Jeffrey'den S-400 mesajı

EK SEVKİYAT GÖRÜŞMELERİNDE ÖNEMLİ BİRR YOL KATEDİLDİ

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev, Türkiye'ye ek S-400 sevkiyatı konusundaki görüşmelerde ileri bir safhada olduklarını, ancak henüz anlaşma imzalamadıklarını belirtmişti.

ANKARA EK S-400 ALIMINI EN ÜST DÜZEYDE DİLLENDİRİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da daha önce yaptıkları açıklamada, ikinci S-400 sevkiyatının gerçekleşebileceğini söylemiş, görüşmelerin devam ettiğini açıklamıştı.

S-400 ALAN TÜRKİYE F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARTILMIŞTI

Türkiye programa ilk basamaktan girmiş ve yaklaşık 120 adet jet siparişi vermişti. F-35'lerin ana üreticisi konumunda olan ve çok sayıda kritik parçayı imal eden Türkiye, Rusya'dan S-400 alımı sebebiyle Washington yönetimi tarafından programdan tamamen çıkartılmıştı. Türk Hava Kuvvetleri için üretilen ve ülkeye gelmeden önce ABD'de son uçuşlarını yapan 6 jet ise, Amerikan Hava Kuvvetleri'ne teslim edilmişti.

KAYNAK : Sputnik
Son Güncelleme: 20.02.2021 14:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol