Putin: ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilmesi tehditleri artırdı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumartesi günü yaptığı konuşmada ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Anlaşması'ndan çekilmesinin riskleri ve tehditleri artırdığını söyledi.

16 Kasım 2020 Pazartesi 15:08
Putin: ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilmesi tehditleri artırdı

15. Doğu Asya Zirvesi kapsamında video-konferans yoluyla yaptığı konuşmada Putin, "ABD'nin INF Anlaşması'nın sona erdirilmesi sürecini başlatmasından bu yana riskler ve tehditler belirgin bir şekilde arttı" dedi.

PUTİN'DEN NÜKLEER TEHDİT AÇIKLAMASI

"Durumu istikrara kavuşturmak ve yeni bir silahlanma yarışını önlemek için, ABD'li ortaklarımız böyle önlemlerden kaçındıkları sürece biz, sizin de bildiğiniz gibi, Asya-Pasifik bölgesine orta ve kısa menzilli füzelerin yerleştirilmesine ilişkin tek taraflı moratoryum ilan ettik" diyen Putin, Moskova'nın konuyu ilgili tüm devletlerle görüşmeye açık olduğunu da sözlerine ekledi.

Putin, Rusya'nın Asya-Pasifik bölgesine yönelik iş birliğini desteklediğini ve istikrar çağrısında bulunduğunu ifade etti.

Amerika Birleşik Devletleri, 1987'de Sovyetler Birliği ve ABD arasında imzalanan silah kontrolü anlaşmasını yırtarak 2019'da INF Anlaşması'ndan resmi olarak geri çekilmişti

Son Güncelleme: 16.11.2020 15:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol