Mustafa Akıncı'nın skandal sözleri sonrası tepkiler çığ gibi!

KKTC Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Akıncı Kapalı Maraş'ın açılmasından sonra yaptığı skandal açıklamalarına bir yenisini daha ekledi. Kapalı Maraş'ın açılmasına yönelik söylediği açıklamaların yanı sıra Akıncı'nın 2017 tarihinde katıldığı bir

HABER
HABER
09 Ekim 2020 Cuma 23:38
Mustafa Akıncı'nın skandal sözleri sonrası tepkiler çığ gibi!

KKTC'de dün gerçekleşen tarihi günde 46 yıldır kapalı olan Maraş, BM kurallarına aykırı olmayacak şekilde açıldı. Maraş'ın heyecanını tüm Türkiye ve KKTC yaşarken, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tepki gösterdi.

 

 

Dün yaptığı açıklamalarında kararı seçim için atılmış bir adım olarak gördüğünü niteleyen Akıncı yetmedi, 'Demokrasi için yüz karası bir karardır' şeklinde skandal ifadeler kullandı. Akıncı yaptığı skandal açıklamalarında bir yenisini daha eklemiş oldu.

HADDİNİ AŞTI: TOPRAKLARIMIZDAN BİR KISMINI RUMLARA GERİ VERMELİYİZ

 

 

Türkiye karşıtı tutumuyla bilinen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın verdiği bir röportaj sırasında sarf ettiği "Kıbrıs'ta çözüm topraklarımızdan bir kısmını Rumlara geri vermeliyiz" sözleri de tekrar gündeme geldi ve Akıncı'nın bu tutumu sosyal medyada büyük tepki gördü.

KAPALI MARAŞ HAZIMSIZLIĞI

Akıncı, Türkiye'yi hedef almayı sürdürdü, seçimlere müdahale edildiğini savundu. Akıncı, tarihi Maraş hamlesini, "Yapılanlar demokrasi adına yüz karasıdır, seçimlere doğrudan müdahalenin devamıdır. Biz Maraş konusunda çözüme katkı sağlayacak bir siyaset izlenmesi gerektiğini, bunun da halkın yetkilendireceği Cumhurbaşkanı nezdinde yapılması gerektiğini söylüyoruz" ifadelerini kullandı.

Akıncı, daha önce de Türkiye'nin kendisini seçtirmemek için çabaladığını iddia etmişti.

SKANDALLARI BİTMİYOR

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı daha önce de Türkiye'nin garantörlüğü yerine İngiltere ve Yunanistan'ın da dahil olduğu ortak bir gücün Kıbrıs'ta konuşlanmasını teklif etmişti.

Akıncı, İngiliz The Guardian verdiği mülakatta ise Kıbrıslı Türklerin laik, demokratik ve çoğulcu kimliğini korumak istediklerini belirterek Türkiye'ye bağlanma ihtimalini 'korkunç' olarak nitelendirmişti.

TEPKİ YAĞIYOR 

Mustafa Akıncı'nın skandal ötesi sözleri sonrası birçok siyasi ve ünlü isimden tepki gelmeye devam ediyor. 

İşte onlardan bazıları; 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mücahit Küçükyılmaz; 

O topraklar kişisel mal değil; şehitlerimiz ve atalarımızdan Kıbrıs Türklerine emanettir. Toprak verecek olanın önce Kıbrıs’ın şehitlerine müracaat etmesi lazım. 

O topraklar kişisel mal değil; şehitlerimiz ve atalarımızdan Kıbrıs Türklerine emanettir.
Toprak verecek olanın önce Kıbrıs’ın şehitlerine müracaat etmesi lazım.@MustafaAkinci_1 pic.twitter.com/JIlj2Qeggh

— M. Mücahit Küçükyılmaz (@mucahitkyilmaz) October 9, 2020


AK Parti eski Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı ve eski milletvekili Şamil Tayyar; 

Kıbrısta şehit kanıyla sulanmış toprakları TV röportajında Rumlara dağıtan, Türk askerini adadan göndermek isteyen Mustafa Akıncı, artık Türklerin cumhurbaşkanı değil milli güvenlik sorunudur. Tez elden Rumlar’a iade edilmelidir!  

Kıbrısta şehit kanıyla sulanmış toprakları TV röportajında Rumlara dağıtan, Türk askerini adadan göndermek isteyen Mustafa Akıncı, artık Türklerin cumhurbaşkanı değil milli güvenlik sorunudur.

Tez elden Rumlar’a iade edilmelidir!

— Şamil Tayyar (@samiltayyar27) October 9, 2020

Hürriyet Gazetesi Yazarı Nedim Şener; 

Toprak değil de Akıncı Rumlar’a iade edilse o da rahat ederdi, Kıbrıs Türkleri de.. Her damlası şehit kanı olan toprağı babasının malı zannediyor galiba. 

Toprak değil de Akıncı Rumlar’a iade edilse o da rahat ederdi, Kıbrıs Türkleri de..

Her damlası şehit kanı olan toprağı babasının malı zannediyor galiba https://t.co/XjxANnexCl

— Nedim Şener (@nedimsener2010) October 9, 2020

AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan; 

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Kıbrıs'ta çözüm için topraklarımızın bir miktarını Rumlara iade etmeliyiz" demiş. Mustafa Akıncı için, "CHP'nin KKTC şubesi" diyebiliriz. Tek bildikleri şey, teslimiyetçilik. 

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Kıbrıs'ta çözüm için topraklarımızın bir miktarını Rumlara iade etmeliyiz" demiş.

Mustafa Akıncı için, "CHP'nin KKTC şubesi" diyebiliriz. Tek bildikleri şey, teslimiyetçilik. pic.twitter.com/1JQtaeCnmD

— Alpay Özalan (@alpayozalan35) October 9, 2020
Son Güncelleme: 09.10.2020 23:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol