Biden: ABD geri döndü, transatlantik ittifakı geri döndü

ABD Başkanı Joe Biden, göreve gelmesinin ardından katıldığı ilk uluslararası konferans olan Münih Güvenlik Konferansı'nda, “ABD'nin geri döndüğü mesajını gönderiyorum, transatlantik ittifakı geri döndü. Artık geriye değil, ileri bakacağız” dedi.

HABER
HABER
20 Şubat 2021 Cumartesi 06:08
Biden: ABD geri döndü, transatlantik ittifakı geri döndü

ABD Başkanı Joe Biden, önce göreve gelmesinin ardından katıldığı ilk uluslararası toplantı olma özelliği taşıyan G-7 Zirvesi'ne, ardından da Münih Güvenlik Konferansı'nda video konferans yoluyla katıldı. Her iki toplantıda da konuşma yapan Biden, ABD'nin Avrupa Birliği (AB) ve müttefikleriyle yeni dönemdeki ilişkilerini değerlendirdi.
Biden, Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, son 4 yılın zor geçtiğini ancak eski Başkan Donald Trump döneminde zedelenen ABD-AB ilişkilerini yeniden güçlendireceğini söyledi. Trump yönetiminden belirgin biçimde farklı olan yeni ABD dış politikalarına yönelik “ABD geri döndü” vurgusu yapan Biden, uluslararası işbirliğinin önemine dikkat çekti. Önümüzdeki süreçte ABD'nin başta Avrupa olmak üzere transatlantik müttefikleriyle ilişkilerini güçlendireceğini belirten Biden, “ABD, Avrupa ile yeniden birlikte çalışmaya ve liderlik konusunda güvenini kazanmaya kararlı” ifadelerini kullandı. Konuşmasında, ABD'nin geri döndüğünü birkaç kez tekrarlayan Biden, “ABD'nin geri döndüğü mesajını gönderiyorum, transatlantik ittifakı geri döndü. Artık geriye değil, ileri bakacağız” dedi.
Demokrasinin kazara gerçekleşmediğinin altını çizen Biden, “Demokrasiyi korumak için savaşmak zorundayız. Bu modelin, tarihi kalıntı olmadığını kanıtlamalıyız” dedi. Biden, ABD ve Avrupa dahil olmak üzere birçok yerde demokrasinin saldırı altında olduğunu söyledi.

Kaynak: IHA

Son Güncelleme: 20.02.2021 06:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol