Azerbaycan'dan gece 01.00'de özel harekat! Ermenistan'a ağır darbe

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattındaki gerilimde yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Azerbaycan'da sivil yerleşim yerlerini vuran Ermenistan'a ait balistik füze sistemleri etkisiz hale getirildi.

14 Ekim 2020 Çarşamba 09:08
Azerbaycan'dan gece 01.00'de özel harekat! Ermenistan'a ağır darbe

27 Eylül Pazar sabahı Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başlamıştı. Azerbaycan ordusu karşı saldırı başlatmış ve çok sayıda yerleşim birimlerini işgalden kurtarmıştı. İki ülke arasında daha sonra Moskova'da yapılan görüşmede esirlerin ve cenazelerin değişimi için ateşkes kararı alınmıştı. Ancak Erivan tarafının sivil alanlara saldırıları durmuyor.

 

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gelişmeleri gün boyunca bu haberimizden takip edebilirsiniz.

PAŞİNYAN SAÇMALAMAYA DEVAM EDİYOR

- Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ülke liderlerine Türkiye ve Azerbaycan'ı şikayet etmeye devam ediyor. Paşinyan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte'yi arayarak Türkiye-Azerbaycan saldırganlığının bölgede devam ettiğini iddia etti ve "Azerbaycan insani ateşkese uymuyor" yalanını ortaya attı.

Öte yandan Reuters'a da konuşan Paşinyan, Türkiye'yi ateşkesi sabote etmekle suçlayarak, "Dağlık Karabağ'daki askeri harekat Türkiye tutumunu değiştirse mümkün olur" dedi.

Just spoke with Mark Rutte, @MinPres of the #Netherlands on ongoing Azerbaijani-Turkish aggression in #Artsakh and Azerbaijan's failure to observe the humanitarian ceasefire. I reaffirmed the importance of ensuring unimpeded exercise of the right of nations to self-determination

— Nikol Pashinyan (@NikolPashinyan) October 13, 2020

- Azerbaycan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, 14 Ekim, yerel saatle 01:00 civarında, Ermenistan'ın Azerbaycan'ın işgal altında bulunan Kelbecer bölgesi ile sınıra yakın bir noktaya birkaç balistik füze sistemi yerleştirdiği ve bu bölgedeki füze sistemlerinin, Gence, Mingeçevir ve Azerbaycan'ın diğer şehirlerindeki sivilleri ve altyapıyı hedeflediği belirtildi. Açıklamada, Ermenistan'ın 11 Ekim'de Gence'ye düzenlediği füzeli saldırının benzeri olmaması için ateşlemeye hazır duruma getirilen balistik füze sistemlerinin Azerbaycan ordusu tarafından etkisiz hale getirildiği aktarıldı.

On OCT 14 at 01:00 #Azerbaijan Army neutralized several operational-tactical missile systems on the launch position in the border zone with the occupied Kelbajar region targeting the civilian settlements and infrastructures in Ganja, Mingachevir and other cities of Azerbaijan. pic.twitter.com/Fn9tCE5BpS

— Azerbaijan MOD (@wwwmodgovaz) October 14, 2020 KAYNAK : Haber7
Son Güncelleme: 14.10.2020 09:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol